PREVIEW: Rabotniçki vs Shkëndija

No image

Rabotniçki do të jetë kundërshtari i parë që do të presë kampionin e ri të vendit Shkëndijën, pasi dy skuadrat përballen të mërkurën në kuadër të xhiros së 30-të.  

• Mesjava sjell ndeshjet e xhiros së 30-të në në LPFMV

• Kampionët do të jenë mysafirë të Rabotniçkit

• Takimi Rabotniçki-Shkëndija zhvillohet nga ora 13:00

Tre ditë pasi matematikisht siguruam titullin e kampionit për sezonin garues 2020/2021, sërish hidhemi në aksion kur në kuadër të xhiros së 30-të në Ligën e Parë të Futbollit të Maqedonisë së Veriut do të përballemi me Rabotniçkin në Shkup. Skuadra ka festuar vetëm të dielën dhe nga dita e hënë vëmendja është kthyer ka katër sfidat e fundit të këtij sezoni. Rabotniçki është rivali i parë nga ndeshjet e mbetura deri në fund të sezonit dhe kuqezinjtë kërkojnë të ruajnë përqendrimin për të mbyllur si duhet edhe pjesën e mbetur të kampionatit.

Të rejat në skuadër

Jan Krivak dhe Antonio Paviç kthehen në skuadër pasi munguan në ndeshjen e fundit me Borecin shkaku i pezullimit me kartona të verdhë, ndërsa për të njejtat arsye me Rabotniçkin nuk do të jenë në kombinim për lojë Ljupço Doriev dhe Mexhit Neziri.  

Kundërshtari

Rabotniçki është ndër skuadrat më të mira në vend, por është e qartë se përballen me vështirësi për të realizuar planin për rikthim në një ekip që rregullisht do të luajë në Europë. Rënia që pësoi ekipi vitet e fundit po reflekton edhe në këtë kampanjë dhe në katër xhiro para fundit Rabotniçki sheh veten jashta pozitave që çojnë në Kupat e Europës. Pozita e pestë në renditje me 41 pikë të tubuara i len 7 pikë larg vendit të tretë që mundëson Europën. Matematikisht është e arritshme, pasi në lojë janë edhe 12-të pikë, por mbetet të shihet nëse Rabotniçki do të tregojë aftësi për të marrë maksimumin dhe nëse diçka e tillë do të mjaftonte për Europë, pasi edhe Struga Trim&Lum e Makedonija Gjorçe Petrov vështirë se do të humbin gjitha ndeshjet deri në fund.   

Ndeshja Rabotniçki-Shkëndija luhet të mërkurën në stadiumin ‘Todor Proeski’ në Shkup me fillim në orën 13:00, ndërsa do të transmetohet drejtëpërsëdrejti në kanalin zyrtarë Shkëndija Channel në YouTube.

SHPËRNDAJE

TË NGJASHME