Konferencë për shtyp pas ndeshjes me FC Ararat

No image

Trajneri Shaqiri ka folur para mediave pas ndeshjes me FC Ararat.

Shkëndija do të udhëtojë për në Jerevan të Armenisë me rezultat pozitiv, me epërsi prej 2:0, pasi mbrëmë e fitoi ekipin armen në një ndeshje që totalisht u dominua nga kuqezinjtë.

Artim Shaqiri: “Ndodhi ashtu siç e pritëm. Ekipi kundërshtar deri diku ishte përgatitur në ndeshjen kundër nesh. Ata u munduan të bëjnë diçka më tepër ndaj nesh, por me analizën të cilën ne e kishim bërë paraprakisht, me bisedën me lojtarët dhe me taktikën e përgatitur ia arritëm qëllimit që në fund të marrim një rezultat pozitiv prej 2:0. Patëm raste tjera për një fitore edhe më të thellë, por mbi të gjitha jemi të kënaqur me rezultatin. Na presin edhe 90-të minuta tjera në Armeni, por ne atje do të luajmë për t’u kualifikuar në raundin tjetër”.

Artim Shaqiri: “Zëvendësimet në pjesën e dytë u bënë me qëllim që të freskohet loja, vetëm njëri zëvendësim ishte i detyruar për shkak të një lëndimi të vogël të Bruno Ditës, ndërsa të tjerat ishin zëvendësime taktike. Është një lojtar i ri që i luan 20 minutat e para në Shkëndijë, por që dëshmoi që ka cilësi dhe kualitet, dhe shpresojmë që në ardhmen do të jetë vlerë e shtuar për ekipin tonë. Por e them edhe njëherë se mbeten edhe 90 minuta tjera për t’u zhvilluar”.

Artim Shaqiri: “Kemi ende kohë për t’u përgatitur për ndeshjen kthyese. Kundërshtari kishte dy raste kur mundej të na rrezikonte. Por në futboll nevojitet edhe fat, e fati ishte në anën tonë. Lojtarët tanë bllokuan mirë, por edhe portieri ishte i shkëlqyer. Normalisht se ne do ta analizojmë ndeshjen dhe gabimet do t’i përmirësojmë që të mos na përsëriten në të ardhmen”.

SHPËRNDAJE

TË NGJASHME