Fjala e z. Lazim Destani

  • 24/05/2017

Kumtesë e z. Lazim Destani

Pas takimit të mbrëmshëm në zyrat e klubit me kryesinë e KF Shkëndija, z. Lazim Destani del me kumtesë publike në profilin e tij zyrtar në rrjetin social në Facebook.

Në vazhdim ju sjellim kumtesën e plotë:  

“Të nderuar tifozë dhe dashamirë të Shkëndijës,

Klubi futbollistik Shkëndija, që tanimë është shndërruar në emblemë të qytetit tonë dhe krenari e shqiptarëve të Maqedonisë e më gjerë, vazhdon të jetë ëndrra e çdo tifozi. Të gjithë duam ta shohim atë në piedestal me rezultatet më të mira në nivel vendi e në arenën ndërkombëtare të futbollit.

Jo gjithmonë tifozët dhe mbarë publiku kanë qenë të kënaqur me rezultatet dhe arritjet e klubit të tyre të zemrës. Aq më tepër, pasi nuk ka munguar përkrahja e parezervë financiare dhe as mbështetja e përzemërt e publikut futbolldashës. Ju të gjithë, që i keni besuar sponsorit dhe kapaciteteve tona, me të drejtë keni pritur rezultate shumë më të larta. Po këto rezultate i kam pritur edhe unë duke e dhënë maksimumin që Shkëndija jonë e përbashkët të shkëlqejë në çdo pikëpamje, të jetë lider dhe ta bëjë krenar çdo tifoz të vetin. Nuk kemi kursyer fare duke përmbushur çdo kërkesë të stafit teknik, futbollistëve dhe administratës së klubit për të arritur te suksesi i dëshiruar e për t’i gëzuar tifozët shqiptarë dhe gjithë ata që i ndjekin me kënaqësi sukseset e Shkëndijës. Klubi i Futbollit Shkëndija, siç është thënë shumë herë, është një aset kombëtar që ka bërë histori dhe bart me vete sakrificën, krenarinë dhe nostalgjinë e gjeneratave që dhanë shumë për Shkëndijën për t’mos u shuar ky klub kurrë e për tu ngjitur gjithnjë lart e më lart.

Ishin pikërisht tifozët e shumtë, sidomos ‘Ballistët’ e rritur me ngjyrat e klubit kuqezi, ata që e bindën kompaninë tonë të marrë përsipër sponsorimin e klubit. Andaj, pa hezituar aspak, respektuam kërkesën dhe e bëmë realitet dëshirën aq entuziaste të tyre që ne si kompani të jemi sponsor të Shkëndijës.
Të dashur ballistë dhe gjithë ju tifozë të Shkëndijës, njësoj si Ju edhe ne kemi pritur që ekipi ynë sot të ishte lider në tabelë e t’i kishte fituar të gjithë trofetë dhe të konkurronte në arenën ndërkombëtare. Fatkeqësisht sot ne si sponsor, dhe ju si tifozë e ndajmë zhgënjimin e thellë e të përbashkët. Humbjet janë të dyfishta, si nga mungesa e gëzimit dhe krenarisë ashtu dhe nga aspekti financiar. Për hir të së vërtetës, zhgënjimi i tifozëve është dhembja jonë sepse edhe ne vet përveç si sponsor jemi edhe tifozë të kahmotshëm të klubit dhe zhgënjimi i tifozerisë është ajo që na shqetëson dhe dhemb më së shumti. Por, një gjë është e sigurt, se ne si sponsor dhe ju si tifozë të flaktë e kemi bërë të pamundurën që të dalim triumfues.

Sot, unë ndodhem para një sfide dhe një pikëpyetje të madhe, – Çka më tej me Shkëndijën?!
Për dekada me radhë, udhëtimi ynë në rrugët e biznesit që po zhvillojmë anembanë botës, ka qenë përplot sfida e sakrifica por ka njohur vetëm suksese. Në parim, ne nuk jemi ndalur asnjëherë dhe para sfidave nuk jemi dorëzuar kurrë. Andaj, duke mos e pranuar dështimin si opcion, ne si sponsor të Shkëndijës duam me po këtë parim e përkushtim ta shikojmë edhe të ardhmen e klubit tonë të zemrës.

Vendimi ynë për tu përkujdesur për Shkëndijën ishte me qëllimin më fisnik, ishte thjeshtë një kontribut për sportin, futbolldashësit dhe për të gjithë ata që e kanë në zemër Shkëndijën e ngjyrave kuqezi, përfshirë gjithë historikun e lavdishëm të saj. Gjatë këtyre katër viteve që po e financojmë klubin, ne nuk kemi ndërhyrë në mënyrën e menaxhimit të brendshëm të klubit me qëllim që klubi të krijojë autonominë e menaxhimit profesional. Këtu mos harojmë që kryesia e klubit nuk është ajo që duhet ta bëjë lojën në fushë e të shënojë fitore por janë futbollistët, për të cilët nuk kemi kursyer aspak.
Sidoqoftë, sukseset kanë munguar dhe në një mënyrë, edhe ne po e ndiejmë peshën e përgjegjësisë. Andaj, kjo ndjenjë e pakëndshme po na shtyn drejt dilemës nëse duhet vazhduar më tej, apo si duhet bërë!

Fakti që klubi nuk arriti t’i gëzojë tifozët e shumtë dhe ‘Ballistët’ që me aq dëshirë dhe emocion i kanë pritur fitoret dhe sukseset e Shkëndijës, më brengos thellë dhe më shumë se gjithçka.
Mua më ka mbetur që këto ditë t’i bëj disa konsultime dhe pastaj të vendos rreth hapave të mëtejmë të veprimit tonë.“.

 

  • 23/02/2016

Z. Lazim Destani flet para startit të sezonit pranveror

Një ditë para fillimit të gjysmësezonit pranveror në Ligën e Parë të futbollit të Maqedonisë, z. Lazim Destani me një fjalë përshëndetëse u drejtohet të gjithë atyre që ndjejnë veten ‘kuqezi’.

Të dashur miq, simpatizantë dhe anëtarë të KF “Shkëndija”

Kaluan tashmë dy vite e gjysmë nga koha kur e morëm përsipër menaxhimin dhe sponsorimin e KF Shkëndija, pra nga momenti kur klubit të zemrës i thamë, “PO, Shkëndija”.

Siç e dini, para fillimit të stinorit 2013/14, Klubin e gjetëm në një situatë kur nevoja për mbështetje financiare dhe menaxhim të mirë përbënte domosdoshmëri emergjente për mbijetesë. KF Shkëndija gjendej në krizë të thellë financiare dhe në shpërbërje e sipër. E vetmja gjë që nuk e kishte humbur fare madhështinë dhe shkëlqimin ishte Emblema e lavdishme kuqezi prapa së cilës qëndronte gjithë ai mal vuajtjesh, sakrificash dhe përpjekjesh me shpirt triumfues. Në këto momente krize për klubin, e pamë të lënduar shpirtërisht grupimin ‘Ballistët’ të cilët, me aktivitetet e tyre, po bënin të pamundurën për të gjetur zgjidhje për klubin. Gjenerata të tëra futbollistësh, tifozë e qytetarë të shumtë duke nisur nga themeluesit e klubit, dhanë kontribut të paçmueshëm dhe ndër dekada u bënë ballë stuhive të njëpasnjëshme për ta mbajtur ndezur këtë vatër sporti e cila me kalimin e kohës po bëhej krenaria e të rinjve shqiptarë të kësaj ane.

Para stinorit të sivjetmë, 2015/16, në vitin e tretë të konsolidimit të Shkëndijës dhe në përputhje me zotimet dhe konceptin e zhvillimit të klubit, kemi përcaktuar targete të larta. Përkundër rrethanave të vështira infrastrukturore, jemi në rrugë të mbarë drejt realizimit të synimeve tona. Uroj dhe shpresoj që së bashku me Ju t’i përmbushim ato dhe në fund të stinorit, t’i shijojmë sukseset.

Motoja jonë e përbashkët, “Shkëndija mbi të gjitha”, nuk është vetëm një refren që tingëllon bukur. Ajo kërkon përkushtimin e të gjithëve sepse të gjithë ne e dimë arsyen pse Shkëndija është më shumë se një klub sporti. Sot “Shkëndija” në shumë aspekte është një klub unik, – ja në vijim vetëm disa prej tyre:

–  Historiku i klubit, përplot sakrifica të gërshetuara me substancën tonë shpirtërore kuqezi, përbën arsyen që më së shumti na detyron ndaj Shkëndijës. E çmojmë lartë kontributin që kanë dhënë të gjitha strukturat, anëtarët, simpatizantët dhe popullata e gjerë në përkrahje të KF Shkëndija gjatë të gjitha periudhave kohore, nga themelimi e këndej.

–  Sot “Shkëndija” është brend rajonal por nga aspekti i përbërjes së skuadrës, menaxhmentit dhe financimit shquan karakteri i saj ndërkombëtar. Ky brend tashmë funksionon me një emërues të përbashkët – të gjithë jemi një! Krahas dallimeve që kemi, është fanella jonë kuqezi, ajo që na bashkon të gjithëve për të shkuar drejt fitoreve. Prandaj, për Shkëndijën – të gjithë jemi një!

–  Skuadrën e kemi shumë pranë fansave, kështuqë socializimi dhe lidhja e përzemërt mes tyre përbën forcën shtytëse të KF Shkëndija.

–  Kemi krijuar një ‘ushtri’ me fidane të reja të klubit. Mbi 300 anëtarë, nga mosha 8 deri 19 vjeç, janë shpresa dhe e ardhmja e Shkëndijës.

–  Sot “Shkëndija”, me miqësitë e reja, po krijon një rrjet me përmasa rajonale e ndërkombëtare. Kjo e bën Klubin të ketë të ardhme shumë premtuese e të ndritur.

 

Këto dhe shumë aspekte tjera, bazuar në forcën dhe stabilitetin material e financiar, janë platforma prej ku pritet lansimi i KF Shkëndija në përmasat globale. Qofshim gjithmonë të bashkuar, në sfida, në fitore e në festa.

Ju faleminderit, – na priftë e mbara drejt suksesit!

I juaji,

Lazim Destani

Share Now

Related Post